Odpowiednie przygotowanie do badania USG jamy brzusznej jest niezbędne, aby wynik był miarodajny i precyzyjny. Niewłaściwe przygotowanie może skutkować tym, iż lekarz nie będzie w stanie przeprowadzić badania w ogóle lub otrzymany wynik będzie na tyle nieczytelny, że konieczne będzie przeprowadzenie kolejnego. Jest to sytuacja dość uciążliwa zarówno dla samego pacjenta, jak i dla lekarza. Jak zatem przygotować się odpowiednio, aby uniknąć takiej niepotrzebnej sytuacji? Sprawdź w poniższym artykule.
USG jamy brzusznej – przygotowanie do badania
Przygotowanie do USG jamy brzusznej głównie polega na pozbyciu się gazów z przewodu pokarmowego. Należy zadbać o to, aby w dniu badania było ich możliwie jak najmniej, tak aby obraz i wynik był jak najbardziej czytelny. Na dzień przed badaniem należy zrezygnować z wszelkiego rodzaju potraw, które są źródłem wzdęć lub przyczyną niestrawności. Konieczne jest więc całkowite wyeliminowanie smażonych potraw, kapustnych warzyw, grochu, fasoli, sosów oraz dań typu fast food. Zwykle zalecenie to wprowadza się na 24 lub nawet 36 godzin przed datą i godziną planowanego badania. Z uwagi na to, iż źródłem wzdęć są także napoje gazowane, w tym okresie również bezwzględnie trzeba je odrzucić. 24 godziny przed badaniem warto postawić na dietę lekkostrawną i niskokaloryczne posiłki wolne od węglowodanów i tłuszczy. Ostatni posiłek dzień wcześniej najlepiej spożyć w okolicach godziny 19:00 – 20:00. W pozbyciu się gazów dodatkowo pomogą środki farmakologiczne o takim działaniu, które można nabyć w każdej aptece bez recepty. Warto zaopatrzyć się w tego rodzaju tabletki, ponieważ wspomogą one dodatkowo organizm w pozbywaniu się gazów z układu pokarmowego.
USG jamy brzusznej – przygotowanie w dniu badania
Pierwsza najbardziej istotna rzecz, jeśli chodzi o przygotowanie do badania USG jamy brzusznej, to konieczność przyjścia na czczo. Ostatni posiłek w dniu badania, jeśli USG zaplanowane jest popołudniu, pacjent powinien spożyć maksymalnie 6 godzin przed badaniem. W dniu badania, a nawet już dzień wcześniej, pacjent powinien powstrzymać się od palenia papierosów, picia kawy i żucia gumy. Obowiązuje też bezwzględny zakaz picia alkoholu. Na dwie godziny przed godziną badania, pacjent powinien wypić litr niesłodzonej herbaty lub niegazowanego płynu, dzięki czemu będzie miał uczucie parcia na pęcherz. Płyn nie powinien jednak być przyjmowany tuż przed badaniem, bowiem powiększy on żołądek, co może zaciemnić i zniekształcić obraz. Wszystkie wymienione zalecenia przyczynią się do prawidłowego przebiegu badania, które da klarowny wynik, a w konsekwencji rzetelne informacje o stanie zdrowia pacjenta.
Zabierz odpowiednie dokumenty
Pamiętaj, że na badanie musisz zabrać wszystkie ważne dokumenty – skierowanie, dowód osobisty oraz opcjonalnie poprzednie wyniki badań lub historię choroby. Brak skierowania skutkować będzie tym, iż lekarz diagnosta zmuszony będzie odmówić wykonania badania, a w konsekwencji konieczne będzie umówienie kolejnego terminu wizyty.
Sprawdź także: Zalecenia dotyczące badań USG w sytuacji epidemii SARS-CoV-2