Ból gardła może być spowodowany infekcją o podłożu wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym. Dyskomfort, związany z objawami bólu gardła może towarzyszyć również sytuacjom, które wpływają na podrażnienie błony śluzowej okolic gardła: zbyt suche powietrze, drażniący dym (w tym papierosowy), zbyt duże stężenie pyłków w powietrzu (pyłki roślinne, powodujące reakcje alergiczne lub unoszące się w powietrzu pyłki, związane z wykonywaniem prac budowlanych, artystycznych), ogrzewanie pomieszczeń, powodujące zbytnią suchość powietrza, rozwój chorób przewlekłych, refluksu przełykowo – żołądkowego, nowotworu gardła. Co stosować na ból gardła? Naturalne sposoby w wielu przypadkach są skuteczne.
Kiedy domowe sposoby na ból gardła są skuteczne?
Domowe sposoby, czyli metody, które nie wykorzystują środków farmakologicznych, są skuteczne w przypadku bólu gardła, wywołanego czynnikami zewnętrznymi. Jeżeli pojawia się ból gardła o podłożu chorobowym, skuteczność zależy od szybkości reakcji na objaw oraz systematycznego, długotrwałego stosowania metod domowych. Domowe sposoby na ból gardła to przede wszystkim ograniczenie stosowania związków chemicznych, co pozytywnie wpływa na pracę układu immunologicznego. Zdarza się jednak, ze w przypadku poważniejszych infekcji, domowe sposoby na ostry ból gardła mogą posłużyć jako wspomaganie leczenia medykamentami. Jeśli pojawi się podrażnienie, objawiające się suchością w gardle, koniecznie należy zwiększyć spożycie płynów oraz zadbać o nawilżenie powietrza w pomieszczeniach. Warto pić napoje na bazie naturalnych składników, słodzone miodem. Doskonale sprawdzi się napar z rumianku lub malin, z dodatkiem miodu i cytryny. W leczeniu bólu gardła domowymi metodami świetnie sprawdzają się płukanki. Gardło należy płukać co najmniej trzy razy w ciągu doby, używając naparu z szałwii, rumianku lub wodą, w której rozpuszczamy łyżeczkę soli lub sody oczyszczonej.
Co jest dobre na ból gardła, domowe sposoby
Domowe sposoby na ostry ból gardła wiążą się z wykorzystaniem naturalnych składników o działaniu antybakteryjnym i przeciwwirusowym. Najlepszym specyfikiem, który wykonamy w domu, jest syrop z cebuli i czosnku. Cebulę kroimy na cienkie plastry, czosnek (2 – 3 ząbki) przeciskamy przez praskę. Na dnie niewielkiego naczynia kładziemy warstwę plastrów cebuli, dodajemy czosnek. Warstwę przykrywamy cukrem oraz miodem. Na nią nakładamy kolejną warstwę plastrów cebuli i czosnek, po czym powtarzamy dosłodzenie. W zależności od wielkości naczynia powstanie od dwóch, do czterech warstw. Szczelnie zamykamy i odstawiamy. Powstały po kilku godzinach syrop stanie się wyjątkowo skutecznym, naturalnym sposobem na ból gardła i kaszel podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Jeżeli bólowi gardła towarzyszy utrudnione przełykanie oraz obrzęk migdałków, należy zasięgnąć porady lekarza. Infekcja prawdopodobnie ma wtedy podłoże bakteryjne i konieczna będzie antybiotykoterapia. Stosowanie domowych sposobów na ból gardła stymuluje układ odpornościowy do pracy. Poza nawilżaniem, płukankami i syropem z cebuli warto dostarczyć organizmowi sporej dawki witamin, najlepiej w postaci soków owocowych, wyciskanych w domu.
Sprawdź także: Menedżer Zdrowia