Jak obliczyć dni płodne?

Płodność to temat, który powinien w pewnym momencie wzbudzić zainteresowanie każdego człowieka. Wchodząc w dorosłość, powinniśmy być świadomi w jaki sposób i kiedy może dojść do zapłodnienia. W rzeczywistości, mimo że wiele osób obawia się nieplanowanej ciąży, w praktyce zajście w ciążę nie jest prostym zadaniem. O ile mężczyzna jest płodny przez cały czas, o tyle w przypadku kobiety płodność jest dużo bardziej skomplikowana i mówiąc oględnie możliwość zajścia w ciążę przez kobietę to jedynie 24 godziny w ciągu jednego cyklu miesiączkowego, który trwa około miesiąca. W związku z tym osoby, które planują ciążę, czy też osoby, które chcą jej uniknąć, zastanawiają się jak obliczyć dni płodne.

Kiedy będą dni płodne – trudne pytania o cykl miesiączkowy

Kobieta, która zastanawia się, kiedy są dni płodne, powinna przede wszystkim dokładnie śledzić funkcjonowanie swojego organizmu. W przypadku dojrzałych kobiet, które nie mają zaburzeń hormonalnych, cykle miesiączkowe są zazwyczaj ustabilizowane i trwają przez tyle samo dni z minimalnymi wahaniami. Dlatego skrupulatnie prowadzony przez kilka miesięcy kalendarz miesiączkowy pozwoli kobiecie zaobserwować, kiedy w jej przypadku mają miejsce dni płodne. Początkiem każdego cyklu menstruacyjnego jest pierwszy dzień krwawienia. Cykl trwa do dnia poprzedzającego kolejne krwawienie. Każdy cykl składa się z kilku faz – pierwsza z nich to krwawienie, które trwa kilka dni, potem następuje faza folikularna, w której trakcie dojrzewa komórka jajowa. W trakcie modelowego trwającego 28 dni cyklu w jego połowie z jajnika uwalniana jest komórka jajowa, która wędruje do jajowodu i wtedy jest gotowa do zapłodnienia. Faza ta nazywana jest owulacyjną. Trwa to przez 24godziny. Następuje po tym faza lutealna. Pojawia się ciałko żółte, które przygotowuje macicę na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, obumiera i rozpoczyna się kolejne krwawienie, w którego trakcie ciałko żółte zostaje usunięte z organizmu i zaczyna się kolejny cykl miesiączkowy.

Jak obliczyć dni płodne?

W tym miejscu pojawia się pytanie o to, kiedy występują dni płodne i niepłodne. Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ dokładne oznaczenie momentu owulacji jest właściwie niemożliwe bez badania USG. W związku z tym, jeśli chodzi o dni płodne, to, kiedy wystąpią, uzależnione jest od kilku czynników i nie jest związane wyłącznie z uwolnieniem komórki jajowej. Przygotowujący się do fazy owulacyjnej organizm kobiety tworzy bowiem sprzyjające plemnikom warunki. Zakłada się, że mogą one przeżyć w ciele kobiety nawet 7 dni. Dlatego przyjmuje się, że w cyklu kobiety mowa jest o 9-10 dniach płodnych, a więc 7 dni przed dniem owulacji i 2-3 dni po owulacji. To, kiedy zaczynają się dni płodne po okresie, uzależnione jest od długości trwania cyklu. Zakłada się bowiem, że aby je obliczyć, należy od najkrótszego cyklu z obserwacji odjąć 18 i uzyskany wynik będzie oznaczał dzień, w którym zaczyna się okres płodny. Druga metoda zakłada odjęcie od najdłuższego z obserwowanych cykli 11, by uzyskać ostatni dzień płodny.

Więcej w dziale: ginekologia