Prowadzenie racjonalnego, zbilansowanego żywienia to klucz do zdrowia, dobrego samopoczucia i doskonałej sylwetki. Dlatego warto zwrócić uwagę na rozwiązania, dzięki którym będzie można odpowiednio organizować swoje żywienie, wybierać wartościowe posiłki i dostarczać do organizmu odpowiednią dawkę kalorii. Każdy, kto chce zadbać o redukcję zbędnych kilogramów albo zastanawia się nad tym, jak dużo może zjeść, by nie przybrać na wadze, powinien wykorzystać wzór na zapotrzebowanie kaloryczne, by określić, ile kalorii każdego dnia może przyjmować. Redukcja zbędnych kilogramów nie musi być bowiem szczególnie trudna. W rzeczywistości sprowadza się do prostego zadania – spożywania mniejszej ilości kalorii niż zapotrzebowanie organizmu. Aby tak się stało, trzeba jednak na początek zastanowić się nad tym, jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne i ile z tego zapotrzebowania odjąć, by odchudzanie było skuteczne.
Ile kalorii powinienem spożywać?
Kalorie spalamy w każdej minucie swojego życia, nawet jeśli śpimy, leżymy, siedzimy. Dlatego mówiąc o obliczaniu zapotrzebowania kalorycznego, musimy założyć, że jest pewne ogólne zapotrzebowanie, które wynika z samego naszego istnienia. Zapotrzebowanie to, rośnie wraz z tym, jaki tryb życia prowadzimy i jakie podejmujemy aktywności. Podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne, które jest konieczne do utrzymania funkcji życiowych, oznaczamy skrótem BMR. Właściwe zapotrzebowanie kaloryczne to wynik połączenia zapotrzebowania podstawowego uzupełnionego o zakres aktywności, jakie prowadzi się w ciągu dnia. Jeśli chodzi o BMR, wzór nie będzie jednolity. Podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne, obliczane może być różnymi metodami przy wykorzystaniu różnych przeliczników. W zdecydowanej większości jednak pod uwagę bierze się trzy kluczowe wskaźniki – wiek, wzrost i wagę osoby, która chce poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne.
Więcej informacji ze świata medycyny znajdziesz na: https://www.termedia.pl/poz
Aktywność a zapotrzebowanie kaloryczne
Obliczając zapotrzebowanie kaloryczne, wzór będzie służył nam obliczeniu podstawowego zapotrzebowania koniecznego do tego, byśmy żyli. Kolejny krok jest już nieco łatwiejszy, ponieważ dla różnych form aktywności mamy określony zakres spalanych kalorii w określonym czasie. Dlatego znając swój tryb życia, będziemy mogli do wyniku BMR dodawać kalorie wynikające z tego, jaką aktywność podejmujemy. Jeśli ktoś ma stały tryb życia i podejmuje określone aktywności sportowe, to ogólne obliczenie zapotrzebowania kalorycznego nie powinno stanowić problemu. Zestawienie wszystkich danych pozwala uzyskać informację o tym, ile dana osoba powinna spożywać kalorii, by utrzymywać wagę na stałym poziomie. Jeśli ktoś będzie planował redukcję, powinien zdecydować się na obcięcie od tego 200-300 kalorii, by w ten sposób stopniowo tydzień po tygodniu tracić kilogramy. Większe ucięcie kalorii może początkowo dać efekt, jednak w pewnym momencie waga przestanie spadać, a nie będzie z czego ucinać kolejnych kalorii. Dlatego najbardziej racjonalnym rozwiązaniem dla osób, które się odchudzają, jest stopniowe obcinanie kalorii, by co jakiś czas do redukcji dorzucać kolejnych 200 kalorii, by waga rzeczywiście cały czas, równomiernie się obniżała.